Termin: wkrótce
Opłata: 120 zł
Zarówno joga, jak i zen mają swoje korzenie w Azji i skupiają się na poszukiwaniu wewnętrznej równowagi, rozwijaniu świadomości i dążeniu do transcendencji. Choć różnią się nieco w podejściu i praktykach, mają wiele wspólnych punktów. Podczas warsztatu będziemy badać, jak te dwa systemy mogą się uzupełniać i wzajemnie wzbogacać. Dowiesz się, jak praktykować jogę w sposób medytacyjny, koncentrując się na oddechu i wewnętrznej obserwacji. Odkryjesz również, jak praktyka zen może wpływać na Twoją praktykę jogi, pomagając Ci w osiągnięciu większej świadomości ciała i umysłu.
W części poświęconej jodze skupimy się na prostych technikach oddechowych i asanach, czyli pozycjach ciała, które wpływają na zdrowie fizyczne, równowagę i elastyczność, a także rozwijają umiejętność koncentracji.
W części poświęconej zen będzie czas na medytację formalną, na poduszce lub krześle, dzięki której możemy doświadczać uspokojenia i osiągnąć wgląd w naturę własnego umysłu. Będziemy praktykować skupienie uwagi i obserwację myśli, przyjmując spokojne i akceptujące podejście do wszystkiego, co się pojawia. Poprowadzę Cię przez różne techniki medytacyjne takie jak koncentracja na oddechu, siedzenie w ciszy czy kontemplacja. Ważnym elementem będzie również praktyka uważności: będziemy ćwiczyć bycie obecnym, uważnie słuchać swojego ciała i umysłu, a także doceniać wszystko to, co wypływa z praktykowania jogi i medytacji.
Będzie też przestrzeń dla dyskusji i refleksji na temat filozofii jogi i zen, ich wpływu na nasze codzienne życie i wymianę doświadczeń nt. przeszkód czy wymówek w utrzymaniu systematycznej praktyki. Omówimy pojęcia takie jak świadomość, równowaga, obecność, wdzięczność i spokój wewnętrzny.
Jeśli nie masz doświadczenia w jodze czy medytacji, nie szkodzi. Wszystko, czego potrzebujesz, to otwarty umysł i gotowość do eksploracji własnego wnętrza, odkrywania nowych możliwości w swoim ciele, umyśle i duszy. Nawet jeśli aktualnie masz jakieś zmartwienia i kłopoty, sprawdzisz, jaki będą miały na Ciebie wpływ, kiedy ze spokojem i siłą, a może z dawno już nie odczuwaną radością, spojrzysz w czasie naszego spotkania.
Jeśli masz pewne doświadczenie w jodze warsztat będzie okazją do pogłębienia umiejętności, zwrócenia większej uwagi na subtelności i doświadczanie poszczególnych asan. A jeśli bliższa jest Ci praktyka medytacji poznasz jej zastosowanie w kontekście jogi. Odkryjesz, jak medytacja może wzbogacić praktykę jogi, wzmacniając Twoją obecność, skupienie i spostrzegawczość. Wśród osób, które regularnie praktykują formalną medytację, siedząc latami na poduszce, są takie, które zaczynają mieć problemy ze stawami kolanowymi i biodrowymi. Im mniej ruchu zażywają na co dzień, tym dotkliwsze, z biegiem lat, staje się dłuższe siedzenie w bezruchu. Dlatego coraz częściej adepci zen zaczynają ćwiczyć albo sięgają do jogi czy tai chi.
Co możesz zyskać:
* zwiększoną elastyczność: praktyka jogi angażuje ciało w różnorodne pozycje, co prowadzi do zwiększenia elastyczności, zakresu ruchu i pomaga w rozluźnianiu mięśni
* właściwą postawę ciała: joga pomaga wzmocnić mięśnie głębokiego, które są odpowiedzialne za utrzymanie właściwej postawy, dzięki której można zredukować napięcie i stres w kręgosłupie oraz zmniejszyć ryzyko bólu pleców
* zwiększoną siłę i stabilność: w trakcie praktyki jogi, angażujemy różne grupy mięśniowe, co prowadzi do ich wzmocnienia, a to może pomóc w poprawie ogólnej siły ciała oraz stabilności, co przekłada się na lepsze samopoczucie i codzienną sprawność
* zredukujesz napięcie i stres: medytacja, będąca częścią praktyki jogi, pomaga wyciszyć umysł, uspokoić system nerwowy, zredukować poziom stresu i zyskać większą równowagę emocjonalną
* poprawę świadomości ciała: joga zachęca do głębszego skupienia na ciele i obserwacji fizycznych doznań, co może pomóc w zwiększeniu świadomości ciała, rozpoznawaniu napięć, ograniczeń i potrzeb, co z kolei pozwala na lepsze zrozumienie swojego ciała i odpowiedniego dbania o nie
* poprawę koncentracji i uważności: medytacja i praktyka jogi rozwijają umiejętność skupienia uwagi i obecności w chwili obecnej, a to może prowadzić do poprawy koncentracji w codziennych czynnościach i zwiększenia uważności na swoje ciało i potrzeby.Warsztat Agnieszki Kmieciak:
Medytację i jogę praktykuję od 2002 r. i przez te wszystkie lata są niezmiennymi stałymi w moim codziennym życiu. Trafiłam na nie z gorączkowej potrzeby wyciszenia i nauczenia się radzenia sobie ze stresem w czasie, gdy jeszcze pracowałam w redakcji jednej z trójmiejskich gazet i kończyłam studia polonistyczne na UG.
Praktykuję głównie w domu, ale również uczestniczę w odosobnieniach medytacyjnych oraz warsztatach i zajęciach poświęconych jodze. Doświadczenie i wiedzę w tym zakresie pogłębiałam i formalne potwierdzałam, przygotowując się jednocześnie do przekazywania jej innym, m. in. podczas: certyfikowanego Międzynarodowego Kursu dla Nauczycieli Jogi Szkoły Sivanandy (TTC, Yoga Alliance RYS200, Ustka 2010 r.), rok później kursu zaawansowanego (ATTC, Yoga Alliance RYS500, Ustka 2011 r.), certyfikowanego kursu nauczycielskiego tantra jogi (Shri Kali Ashram, Yoga Allinace 200RYT, Indie 2014 r.) oraz podyplomowych studiów Relaksacja i joga (AWF Warszawa 2015 r.). Od 2008 r. odwiedzam świątynię w Japonii (Ryusenji w Hamamatsu), praktykując zen soto pod kierunkiem Roshiego Tetsugena, Roshiego Tesshu oraz Genshu Ranryu, a w 2009 r. przyjęłam świeckie wskazania buddyjskie (tokudo) od Roshiego Tesshu, stając się tym samym jego uczennicą. Swoją pasję związaną z jogą i medytacją dzielę z innymi w ośrodku Fuji-san, który od 2005 r. jest moim miejscem pracy, gdzie prowadzę regularne zajęcia medytacji i jogi. Poza tym prowadzę zajęcia dla firm oraz wolontaryjnie, z różnych okazji, dla mieszkańców Trójmiasta.